fallback

Започва битката за доминация в петролния сектор

Санкциите срещу Иран за износа на петрол влизат в сила през май и не е ясно как ще реагират държавите, които ги заобикаляха, коментира Георги Найденов

13:07 | 23.04.19 г. 5

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се стреми да довърши Иран икономически чрез санкциите за износа на петрол. До скоро Иран беше четвъртият по големина производител на петрол в ОПЕК с 3 млн. барела на ден. През април статистиката показва, че производството на страната се е свило до 1 млн. барела на ден. Тези данни коментира икономистът Георги Найденов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

„Изявлението на САЩ гласи, че Вашингтон забранява на целия свят да купува петрол от Иран. Това се отрази веднага на пазарите. Фючърсите на суров петрол скочиха до над 74 долара. Американският лек суров поскъпна с 3% и достигна най-високата си цена от октомври 2018 г.", каза той и коментира, че Саудитска Арабия е предпазлива засега.

Найденов напомни, че когато САЩ обявиха, че ще въведат санкции срещу Иран за износа на петрол, Саудитска Арабия повиши производството и капацитета си.

„Впоследствие се появиха осем държави, които могат да заобикалят американските санкции. Тогава цените на петрола спаднаха и запасите се увеличиха“посочи икономистът и информира, че санкциите ще влязат в сила през май.

Георги Найденов посочи, че през май големите производители от ОПЕК ще се срещнат в Саудитска Арабия и там ще бъде взето решение каква ще е политиката за бъдещото производство и износ на петрол.

Според него не може да се прогнозира как ще реагират осемте държави, които няма да могат да заобикалят санкционния режим на САЩ.

“Осемте държави, които досега заобикаляха санкциите на Вашингтон, са Китай, Индия, Южна Корея, Япония, Турция, Тайланд, Италия и Гърция. Южна Корея, който е традиционен съюзник на САЩ, внася от Иран т.нар. кондензат – ултра лек суров петрол“, обясни той.

Какви са очакванията за пазара на петрол, вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:04 | 14.09.22 г.
fallback